Jak nawadniają poszczególne płyny?

Jak nawadniają poszczególne płyny?

Parametrem według którego klasyfikuje się płyny jest osmolalność, która zależy od ilości zawartych w napoju węglowodanów, chlorków, jonów sodu, potasu, magnezu. Osmolalność określa również sposób, w jaki płyn przedostaje się przez błony, np. ścianę jelita. Płyny o niskiej osmolalności wchłaniają się najlepiej, ponieważ ich osmolalność jest zbliżona lub niewiele niższa w porównaniu do osocza człowieka. Natomiast napoje o wysokiej osmolalności doprowadzają do odwodnienia.

Napoje hipotoniczne

Osmolalność płynu hipotonicznego waha się w granicach 200 – 250 mmol/kg, zawierając tym samym 2-4g węglowodanów na 100 ml płynu. Pomimo tego, że zawartość w nich cukru jest najmniejsza to najszybciej uzupełniają płyny w organizmie. Oprócz wody zawierać mogą dodatkowo podwyższoną zawartość sodu i potasu w celu przyspieszenia nawodnienia. Napoje hipotoniczne to np. woda mineralna, herbaty, rozcieńczone soki.

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne charakteryzują się taką samą/podobną zawartością osmotycznie czynnych substancji, jaka znajduje się we krwi. W ich skład wchodzą 6-8g węglowodanów na 100 ml płynu. Dodatek potasu i sodu pomaga zrównoważyć tempo przepływu płynów w komórkach i tkankach. Są najbardziej polecane dla osób aktywnych, przykład: woda kokosowa.

Napoje hipertoniczne

Często nazywane są napojami energetycznymi. Skupiają się głównie na zapewnieniu dużej ilości energii w okresie kiedy nawodnienie nie jest już tak ważne. Celem spożywania napojów hipertonicznych jest zwiększenie poziomu glikogenu. Przykład: alkohol, słodkie soki owocowe, napoje słodzone.

Propozycja SPORTFOOD

Na rynku możemy znaleźć różne napoje dla osób aktywnych fizycznie. Szczególnie polecamy nasz Naturalny Izotonik oraz wodę kokosową - świetnie ugaszą pragnienie i dodadzą potrzebnych i cennych minerałów.

Zachęcamy do włączenia naszych soków jako dodatek do codziennej diety. Zapewniamy zastrzyk witamin, minerałów, antyoksydantów, błonnika i przepysznego smaku.

Pozdrawiam,

Agata
dietetyk SPORTFOOD

Polecane produkty

Polecane posty