Dlaczego warto oczyszczać organizm na wiosnę?

Dlaczego warto oczyszczać organizm na wiosnę?

Wiosna to czas, w którym wiele osób postanawia zadbać o swoją kondycję, sylwetkę i zdrowie. Robi się cieplej, „łapiemy” coraz więcej słońca i mamy coraz więcej energii. Nic dziwnego, że właśnie wtedy podejmujemy decyzję o tym, by wreszcie zacząć się lepiej odżywiać i zażywać ruchu. Nie każdy jednak wie, że wiosna to też najlepszy moment na oczyszczanie organizmu.

Przebudzenie po zimie

Choć nie zapadamy w zimowy sen, jak niedźwiedzie, to jednak nasz zegar biologiczny również w pewien sposób przygotowuje się do tej pory roku, zwalniając obroty. Brak światła sprawia, że w organizmie rośnie poziom melaniny – hormonu snu. Efektem tego jest ospałość i gorszy nastrój. Oprócz tego odczuwamy wzrost apetytu. Paradoksalnie, przemiana materii zimą rośnie, by wytwarzać więcej energii, traconej na ogrzanie organizmu. Ponieważ jesteśmy też grubiej ubrani, to łatwiej rezygnujemy z dietetycznych reżimów i jemy bardziej tłusto, chętniej poprawiając sobie humor słodkościami. Nasz naturalny cykl biologiczny nakazuje nam po prostu wyciszyć się.

Tak właśnie działa na ludzki organizm brak światła. Kiedy jednak wiosną dnia zaczyna przybywać, promienie słoneczne pobudzają nasze ośrodki przyjemności w mózgu. Poziom serotoniny, dopaminy i beta-endorfin zaczyna stopniowo rosnąć, dzięki czemu odczuwamy poprawę nastroju i przypływ energii. Także nasze organy zaczynają budzić się z zimowego spowolnienia, a wątroba – główny organ odpowiedzialny za wydalanie toksyn, akurat teraz pracuje na najwyższych obrotach. Chcąc przeprowadzić wiosenne oczyszczanie organizmu, najlepsze efekty osiągniemy właśnie wiosną. Najlepiej więc zacząć od razu.

Moc warzyw i owoców w walce z toksynami

Mobilizacja organizmu to niejedyny argument za oczyszczaniem organizmu w okresie wiosny. Zbliżające się wielkimi krokami lato dla wielu osób jest dostatecznie silną motywacją. Pragnienie zaprezentowania zgrabnej sylwetki podczas urlopu oraz atrakcyjny wygląd w wiosennych i letnich stylizacjach mocno mobilizują do przeprowadzenia detoksykacji.

Oczyszczanie organizmu wiosną jest jeszcze łatwiejsze, gdyż do dyspozycji mamy coraz więcej świeżych warzyw i owoców, które są niezastąpione w usuwaniu toksyn. Regulują pracę jelit, przyspieszają metabolizm i przyczyniają się do utraty masy ciała. Mikro i makroskładniki odżywiają, energetyzują, wspierają spalanie tkanki tłuszczowej. Błonnik pomaga usunąć nagromadzone złogi i ułatwia wydalanie trujących produktów przemiany materii.

Dobry wstęp przed dietą

Organizm warto oczyszczać także przed rozpoczęciem diety odchudzającej. Choć nie ma badań, które pokazują, którą porę roku wybieramy, by przejść na dietę, to z pewnością dobrym pretekstem do tego (szczególnie dla pań) jest zbliżający się czas zwiewnych kreacji, lekkich sukienek i odzieży, która podkreśla sylwetkę. To sprawia, że chętnie odchudzamy się właśnie wiosną.

Warto pamiętać, że oczyszczenie organizmu z toksyn jest świetnym wstępem do diety odchudzającej i pomaga zmaksymalizować rezultaty. Kiedy układ pokarmowy funkcjonuje sprawnie, a metabolizm działa na wysokich obrotach, łatwiej zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Od czego zacząć oczyszczanie? Najlepiej wprowadzić do jadłospisu surowe owoce i warzywa oraz soki COLD PRESS, które dzięki procesowi tłoczenia na zimno zachowują pełnię składników odżywczych. Cenne mikro i makroelementy są nieocenione w procesie detoksykacji, przyspieszają oczyszczanie organizmu i pobudzają go do eliminacji toksyn.

Podczas oczyszczania niezbędne będzie wyeliminowanie kawy, herbaty, alkoholu i niezdrowych przekąsek.

Jak widać, warto oczyszczać organizm, a wiosna jest do tego idealną porą. Na szczęście nie jest to nic skomplikowanego, a dzięki gotowym oczyszczającym kuracjom – takim jak detoks sokowy od SPORTFOOD – w prosty sposób możemy wybrać dietę odpowiednią dla siebie, skomponowaną tak, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników i pobudzić go do efektywnego usuwania toksyn.

Pozdrawiam,

Agata
dietetyk SPORTFOOD

Polecane produkty

Polecane posty