Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Przyszedł nowy rok a wraz z nim tradycja noworocznych postanowień i chęci zmiany swojego życia na „lepsze”. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii twierdzą, że zaledwie 40% Amerykanów jest w stanie wytrwać w swoich postanowieniach przez co najmniej  6 miesięcy - to bardzo mało.

Jak więc osiągać swoje cele (nie tylko noworoczne)? Przede wszystkim należy wierzyć w siebie oraz swoje możliwości. Wiara we własne siły to prawdziwy motor do podjęcia odpowiednich działań, ponieważ osoby które w siebie wierzą, są dużo bardziej skłonne do osiągnięcia sukcesu. Oprócz wiary w siebie mamy dla Was jeszcze kilka rad, dzięki którym nie zrezygnujecie ze swoich celów wraz z końcem stycznia. 

Nic na siłę

Najlepsze cele to realne cele. Nie należy stawiać sobie poprzeczki za wysoko. Przykładowo, jeżeli nie lubisz biegać, to głupotą będzie zmuszanie się co codziennych przebieżek. Jeżeli nie znosisz zieleniny, to złym postanowieniem będzie codzienne „wciskanie” w siebie trzech sałatek dziennie.  Takie cele nie mają sensu i racji bytu. Postaraj się obrać taki tor, dzięki któremu na swojej drodze spotkasz mało przeszkód. Spróbuj zamiast znienawidzonego biegania wybrać inny rodzaj aktywności, np. jogę, pilates, taniec, a zamiast sałatki zamów zróżnicowany catering dietetyczny od sprawdzonej firmy.

Wyznacz sobie konkretny cel

Postanowienia typu „schudnę 20 kg” lub „zacznę się więcej ruszać” albo „nie będę jeść słodyczy” są z góry skazane na porażkę. Dlaczego? Ponieważ nie ma w nich konkretów, a zbyt ogólne plany sprawiają, że szybko o nich zapominamy. Zamiast tak dużych i szerokich celów postaw sobie mniejsze, w których uwzględnisz konkretną porę, liczbę lub dzień tygodnia, np. „schudnę 2 kg w styczniu” lub „ograniczę słodycze do 1 batonika w tygodniu” albo „w każdą środę pójdę na siłownię”.

Potknięcia są OK

Nie możesz nazwać się prawdziwym człowiekiem, jeżeli w drodze do sukcesu nie podwinie Ci się noga. Oczywiście nie życzymy Ci tego ale nie oszukujmy się – każdy przez to przechodzi. Znamy mnóstwo przypadków, w których jeden mały błąd w drodze do celu zaburzył cały wysiłek i spowodował, że z noworocznych postanowień nici. Powinno być wręcz przeciwnie. Osoby, którym udaje się utrzymać swoje postanowienia przyznają, że ich pierwsze potknięcie, spotęgowały dalsze wysiłki i dały przysłowiowego „kopa” do działania.

Ułatw sobie życie

Nie ulega wątpliwości fakt, że ciężko jest wytrwać w postanowieniu, jeżeli na każdym kroku spotykasz pokusy. Bez posiadania na linii wzroku tego, czego chcesz uniknąć będzie dużo prościej. Przykładem może być oczywiście dieta. Jeżeli Twoim celem jest ograniczenie spożywania słodyczy to zwyczajnie ich nie kupuj i nie przechowuj w szafkach – „czego oczy nie widzą tego sercu nie żal”. Ułatwisz sobie również życie, jeżeli podzielisz się swoimi noworocznymi postanowieniami ze znajomymi czy rodziną.  Taki doping z zewnątrz pomaga i motywuje – w końcu nie chcesz nikogo zawieść!

Pozdrawiam,
Agata
dietetyk SPORTFOOD

Polecane produkty