Po czym poznać, że potrzebujesz detoksu?

Po czym poznać, że potrzebujesz detoksu?

Czy mój organizm potrzebuje detoksu? Wiele osób zadaje sobie to pytanie szczególnie wiosną. Po czym poznać, że przydałoby się nam porządne oczyszczanie z toksyn? Jakie symptomy mogą o tym świadczyć?

Dlaczego detoks jest ważny

Zmiana czasu, przesilenie wiosenne, niedawne przeziębienie, nadmierny stres – tym często tłumaczymy swoje gorsze samopoczucie, problemy z cerą czy trawieniem, osłabienie i ogólny spadek formy. Tymczasem są to częste objawy, świadczące o tym, że w naszym organizmie nagromadziły się toksyny. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele.

Trudno uwierzyć, ale statystyczny Polak każdego roku zjada około 2 kilogramów środków chemicznych. Są to konserwanty, przeciwutleniacze, emulgatory, polepszacze smaku, aromaty i różne „E”. Ciągły stres, ekspozycja na smog i spaliny, siedzący tryb życia, używki i nadużywanie leków to kolejne czynniki, które sprawiają, że nasze organizmy coraz gorzej radzą sobie z usuwaniem toksyn. Kiedy wątroba, nerki, skóra oraz układ pokarmowy zwyczajnie już nie dają rady, zauważać zaczynamy różne niepokojące symptomy.

Objawy przeciążenia organizmu toksynami

Wypryski i przebarwienia na twarzy, ziemista cera, przesuszona skóra, trudności z wypróżnianiem, zmęczenie i kiepski nastrój, dodatkowe kilogramy, problemy ze snem, niestrawność, bóle mięśni i stawów, wypadające lub matowe włosy, niepokój, przygnębienie i dekoncentracja – to najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o tym, że potrzebujemy detoksu. Nie muszą one wystąpić jednocześnie, ale większość z nas jest w stanie je dostrzec. Obserwując własny organizm zauważymy zaburzenia jego dotychczasowej harmonii.

Kiedy, jak i kto może przeprowadzić oczyszczanie organizmu?

Detoks wskazany jest właściwie dla każdego, z wyjątkiem kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na różnego typu zaburzenia odżywiania. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe i przyjmujące leki na receptę powinny wcześniej zasięgnąć opinii lekarza.

W zasadzie każda pora roku – poza zimą – jest wskazana do przeprowadzenia detoksykacji, choć najlepiej zrobić ją wiosną. Wtedy właśnie wątroba osiąga szczyty swojej wydajności, do dyspozycji mamy wiele świeżych warzyw i owoców i po prostu czujemy się najbardziej zmotywowani i skorzy do działania.

Oczyszczanie organizmu polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety, opartej na warzywach i owocach. Można także zdecydować się na kilkudniowy detoks sokowy - na przykład oparty na sokach tłoczonych na zimno SPORTFOOD. Każdy z nich został skomponowany dokładnie tak, by dostarczyć organizmowi solidnej porcji witamin i składników odżywczych, a także substancji, które pobudzą ciało i wspomogą wątrobę w oczyszczaniu.

Skorzystanie z tak ułożonej diety sokowej znacznie ułatwia detoks, bo nie musimy się martwić przygotowywaniem soków, zakupami czy odpowiednim planem oczyszczania. Możemy też być pewni, że korzystamy z produktów najwyższej jakości, przygotowanych z wykorzystaniem metod gwarantujących zachowanie wszystkich drogocennych składników – a to właśnie one są najważniejsze przy oczyszczaniu organizmu.

Prawidłowo przeprowadzony detoks pomaga pozbyć się męczących dolegliwości, dodaje energii i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Wiele wskazówek na temat oczyszczania znaleźć można w innych wpisach na naszym blogu.

Pozdrawiam,
Agata
dietetyk SPORTFOOD

Polecane produkty